En İyi Netflix Tarih Dizileri

Netflix Tarih Dizileri, sizlere son zamanlarda en çok izlenen ve en iyi öneri tarzında Tarihi Dönem dizileri listemizi hazırladık.

Netflix’in En İyi Netflix Tarih Dizileri

Netflix Tarih Dizileri, Netflix üzerinde tarihi diziler oldukça dikkat çekiyor. Dönem konulu tarihi dizileri  online bir şekilde izleyebilmenize olanak tanıyan Netflix, Tarih Dizileri Konusunda da oldukça önemli bir platform olma özelliği taşımaktadır. Dönem Sonu odaklı eski ve yeni çağ temsilen yapılmış en iyi Netflix Tarih dizilerini size bu yazımızda anlatmaya çalıştık.

Şimdi sizin için yapmış olduğumuz bu listede birbirinden harika Netflix Tarih Dizileri yer alacak. İşte birbirinden harika hikâyeleri ile dikkat çeken ve izleyici kitlesi hatrı sayılır olan Netflix Tarih Dizileri;

 • Peaky Blinders – IMDb: 8,8
 • The Crown – IMDb: 8,7
 • Vikings – IMDb: 8,5
 • Spartacus – IMDb: 8,5
 • Outlander – IMDb: 8,4
 • The Last Kingdom – IMDb: 8,4
 • Hell on Wheels – IMDb: 8,3
 • Marco Polo – IMDb: 8,0
 • Versailles – IMDb: 7,9
 • Rise of Empires: Ottoman – IMDb: 7,9
 • Norsemen – IMDb: 7,8
 • Barbarians – IMDb: 7,2
 • Roman Empire – IMDb: 7,0
 • Saints & Strangers – IMDb: 7,0
 • Knightfall – IMDb: 6,8

Netflix Tarih Dizileri

Netflix Dönem dizileri tarzında yaptığı tarihi diziler ile oldukça dikkat çekmeyi başardı. En Çok izlenen Netflix dizileri arasında bir çok tarihi konuyu elen alan eski dönem dizileri de geçmektedir. Bu yazımızda sizlere en iyi Netflix Tarih Dizileri sıralası yaptık.

1) Peaky Blinders (2013)

Peaky Blinders

Yalnızca Tarih Dizileri konusunda değil aynı zamanda en iyi Netflix dizileri içerisinde de yer verilebilecek olan Peaky Blinders dizisi, 8,8 gibi mükemmel bir IMDb puanı ile dikkat çekmektedir. Başrolünde Cilian Murhpy gibi mükemmel bir starı bulunduran dizini yönetmenliğini ise Steven Knight yapmaktadır.

1. Dünya Savaşı’ndan sonra yani 1919 yıllarında İngiltere’nin Birmingham şehrinde geçen dizimiz, Peaky Blinders ismindeki suç çetesinin başında bulunan mafya babası Tommy Shelby’nin kendisini ve çetesini yükseltmeye çalışma hikâyesini konu almaktadır. Oldukça acımazsız olan bu mafya babası, yükselme gayesi güderken etrafında bulunan sevdiklerini de korumaya mecburdur.

Toplamda 5 sezondan oluşan Peaky Blinders, her sezonu 6 bölüm olmak üzere toplamda 30 bölümden oluşmaktadır. Ortalama bölüm uzunlukları ise 55 dakika gibi bir zaman dilimini kapsamaktadır. Oldukça sürükleyici olan bu Netflix dizisi kesinlikle izlenmeye değer bir Tarih Dizisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

2) The Crown (2016)

The Crown

2016 yılında Netflix ekranlarında gösterime giren ve kısa süre içerisinde insanların en sevdiği yapımlardan birisi haline gelen The Crown, oldukça etkileyici bir biyografi dizisidir. Başrollerinde Olivia Colman, Tobias Menzies, Helena Bonham Carter gibi isimleri bulunduran Netflix yapımı The Crown, yönetmenlik koltuğuna ise Peter Morgan ve Stephen Daldry gibi isimleri oturtmuştur.

Hala devam eden bu dizinin IMDb puanı ise 8,7 gibi oldukça dikkat çekici bir puandır. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in hikâyesine odaklanan The Crown dizisi, kraliçenin hem saltanatını nasıl kendine mahsus özelliklerle nitelendirdiğini hem de saray içerisinde dönen siyasi olayları izleyicilerin karşısına taşımaktadır.

5. Sezonu 2022 yılı içerisinde yayınlanacak olan Netflix dizisi, 4 sezondan ve her sezonu 10’ar bölümden olmak üzere toplamda 40 bölümden oluşan harika bir Tarih Dizisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

3) Vikings (2013)

Vikings

2013 yılında gösterime girmiş olan ve 2020 Aralık ayında 6. Sezon ile birlikte yayın tarihine son veren Vikings dizisi Netflix platformunun en çok izlenen dizileri arasında geçmektedir. Savaşçı bir toplum olan Vikingleri ele alan dizi, kadrosunda da oldukça önemli isimleri bulundurmaktadır. Katheryn Winccik, Travis Fimmel ve Gustaf Skarsgard gibi önemli isimleri bulunan kadronun yönetmenliğini ise Michael Hirst üstlenmektedir.

8. Yüzyılda yaşamış ve Vikinglerin önemli kahraman krallarından bir tanesi olan Ragnar Lothbrok’un Norse yani Vikinglerin sınırlarını nasıl keşfettiklerini, o dönemde nasıl İngiltere’ye gittiklerini anlatan Vikings dizisi şiddet içeren, heyecanlı ve yenilikçi bir Netflix Tarih Dizisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

6 sezondan oluşan bu dizi toplamda 89 bölümden meydana gelmektedir. Ortalama bölüm uzunluğu ise 45 dakika olarak dikkat çekmektedir. Listemizin 3. Sırasında yer alan Vikings kesinlikle izlenmeye değer bir dizidir.

4) Spartacus (2010)

Spartacus

2010 yılında televizyon hayatına başlayan Spartacus 2013 yılında da sona ermiştir. 4 sezon gibi aslında kısa bir süre yayınlanmış olsa da o dönemde adından fazlasıyla söz ettirmeyi başarmıştır.

Özellikle ilk sezonda Spartacus karakterini canlandıran Avustralyalı aktör Andy Whitfield’ın vefatı sonrası dizi oyuncu değişikliğine gitmek zorunda kalmıştır. Bunun yanında kadrosunda Liam Mclntyre, Peter Mensah ve Manu Bennett gibi oyuncuları barındıran Spartacus dizisinin yönetmenliğini ise Steven S. DeKnight üstlenmiştir.

Gerçek bir hikâyeden alınan konusu ise zamanında Roma’ya ihanet ettiği gerekçesiyle gladyatör dövüşlerine zorlanan Spartacus isimli karakterimizin özgürlüğüne ulaşabilmek adına feda ettiği ve yapmak zorunda olduğu şeyleri anlatan harika bir dizi olarak karşımıza çıkıyor.

Toplamda 39 bölümün oluşturduğu 4 sezondan meydana gelen Spartacus, Netflix Tarih Dizileri kategorisinde adından en fazla söz ettiren dizilerden birisi olarak oldukça dikkat çeken bir yapımdır.

5) Outlander (2014)

Outlander

2014 yılında yayın hayatına başlamasına rağmen halen devam eden bir dizi olan Outlander, aşk ve tarih gibi konuları bir de üstüne bilim kurgu gibi bir temayla bir araya alan harika bir dizi olarak karşımıza çıkmaktadır. Zaten IMDb puanından da anlaşılacağı üzere dizinin seveni ve hayranı olan insan sayısı da oldukça fazladır.

Netflix Tarih Dizileri arasında yer almayı başaran ve listemize 5. Sıradan giriş yapmış olan Outlander konusu itibariyle de oldukça dikkat çekici bir dizidir. 1945 yılında yaşamakta olan ve 2. Dünya Savaş’ı içerisinde hemşire olarak görev yapan Claire Randall bir anda kendisini 1743 yılında bulur.

Hem kendi geldiği zaman diliminde bir kişiye âşık olan ancak 1743 tarihinde de bir aşk hikâyesi yaşayan Claire, arada kalmışlığın verdiği mükemmel yolculuğu bize anlatmaktadır. 5 sezon ve buna karşılık gelen 77 bölümden oluşan Outlander, ortalama olarak 50 dakikalık bölümlerden meydana gelen bir Netflix dizisidir.

6) The Last Kingdom (2015)

The Last Kingdom

Konu olarak Vikings dizisi ile oldukça benzerlik gösteren The Last Kingdom dizisi olaylara İngilizler açısından bakmasıyla Vikings dizisinden ayrılmaktadır. 2015 yılında gösterim hayatına başlayan Tarihi Dizi, halen devam etmektedir. The Last Kingdom, yakaladığı yüksek IMDb puanı ile de dikkat çeken bir dizi olmuştur.

Oyuncu kadrosunda Alexader Dreymon, Emily Cox ve Millie Brady gibi isimleri barındıran The Last Kingdom, yönetmenlik koltuğunu ise Stephen Butchard’a emanet etmiştir.

8. Yüzyıl dolaylarında yaşamış olan Büyük Alfred, krallığını İskandinav istilacıların yağmalarından koruyan bir kral olarak karşımıza çıkar. Alfred’in yapması gerekenler veya yapmaması gerekenleri güzel bir şekilde işleyen The Last Kingdom dikkat çekici bir Netflix yapımı olarak karşımıza çıkar.

36 bölüm ve 4 sezondan oluşan bu yapım, helan devam etmekle birlikte ortalama olarak 60 dakikalık bölümlerden meydana gelen bir Tarihi Dizidir.

7) Hell on Wheels (2011)

Hell on Wheels

2011 yılında gösterime başlayan ve Vahşi Batı’da geçen bu enfes dizi 2016 yılında sona ermiştir. 8,3 gibi yüksek bir IMDb puanı ile karşımıza çıkan Hell on Wheels, Netflix platformunda oldukça fazla izlenmiş bir dizidir. Kadrosunda Anson Mount ve Colm Meaney gibi yıldızları barındıran Hell on Wheels, yönetmenlik koltuğuna ise Joe Gayton ve Tony Gayton kardeşleri oturtmuştur.

1865 yılında Kuzey ve Güney savaşlarının yeni bittiği yıllarda karısını kaybetmiş olan kahramanımız karısının intikamını almak adına harekete geçer. Western, tarih ve dram konularını bir araya getirebilmeyi başaran Hell on Wheels dizisi önemli bir Netflix dizisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

8) Marco Polo (2014)

Marco Polo

Tarihi Diziler farklı konular ile işlendiği zaman çok daha güzel bir hal aldığı bir gerçek. Bunun en güzel örneklerinden bir tanesi de kuşkusuz 8,0 gibi oldukça başarılı bir IMDb puanı bulunan Netflix platformunun sevilen dizilerinden bir tanesi olan Marco Polo olarak karşımıza çıkmaktadır.

Listenin 8. Sırasında kendisine yer bulan Marco Polo, karakter olarak gerçek hayattan alınan bir karakterdir. 13. Yüzyılda Çin’e bir seyahat düzenleyen Marco Polo bu dönemdeki lider olan Kubilay Han’ın yanında geçirdiği dönemleri anlatmaktadır. Yalnızca 2 sezonu olan bu dizinin hayranları oldukça fazladır.

Marco Polo, gerçekten esinlenilmiş olaylara biraz fantastik anlatım katarak mükemmel bir dizi ortaya çıkartmayı başarmaktadır. Toplamda 2 sezon, 20 bölümden oluşan Marco Polo, Netflix platformunda en çok izlenen diziler arasında bulunmaktadır. Bölüm uzunlukları ortalama olarak 50 dakika olan Marco Polo dizisi, oldukça heyecanlı bir dizi olarak karşımıza çıkmaktadır.

9) Versailles (2015)

Versailles

Versailles, 2015 yılında başlamış ve 2018 yılında sona ermiş, pek bilinmese de oldukça güzel olan bir Netflix Tarihi Dizisi olarak karşımıza çıkar. Güzel bir dizi olduğunu aldığı 7,9 gibi oldukça iyi bir IMDb puanı ile ispat eden Versailles, Fransa’nın 14. Kralı unvanını taşıyan Louis’in hayatını ve yaşadıklarını anlatmaktadır.

1667 yılında geçen Versailles dizisi, Fransız Kral Louis’in dünyanın en büyük sarayını yaptırmaya karar vermesi ve bu emri uygulamasını konu alıyor. Her Tarih Dizisi konseptinde olduğu gibi saray içerisindeki entrikalara ve iktidar oyunlarına değinen Versailles, Netflix platformunda bulunan iyi diziler arasında gösterilmektedir.

Aynı Marco Polo gibi 2 sezon ve 20 bölümden oluşa Versailles dizisi oldukça heyecan verici bir Fransız yapımı olarak karşımıza çıkmaktadır. Aşk ve siyaseti müthiş bir şatafat anlayışıyla süsleyen bu dizi oldukça çarpıcı bir yapım olarak ön plana çıkar.

10) Rise of Empires: Ottoman (2020)

Rise of Empires: Ottoman

Rise of Empires: Ottoman, belgesel tipinde bir dizi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu dizide işleyen bir hikâye ve oyuncular bulunurken yer yer hikâye kesilerek bilim insanlarının anlatması sağlanmaktadır. Çıktığı ilk dönemde çeşitli eleştirilere maruz kalsa da oldukça iyi bir izlenme oranına sahip olan Rise of Empires: Ottoman, Netflix platformunda yer alan önemli diziler arasında görülmektedir.

Osmanlı İmparatorluğu’nun yükselme dönemine girişini konu olan Konstantinopolis yani İstanbul’un Bizans’ın elinden alınarak fethedilmesini konu almaktadır. Bunu başaran henüz 13 yaşında tahta geçen ve Fatih Sultan Mehmet olarak bilinen II. Mehmet’tir. Türk tarihinde oldukça önemli bir yer edinen Fatih Sultan Mehmet’in bir dizide bu şekilde anlatılması elbette harika bir olaydır.

Tarih sahnesinde İstanbul’un Bizans’ın elinden alınması birçok şeye neden olmuş ve çok önemli bir olaydır. Osmanlı İmparatorluğu’nun nasıl durdurulamaz bir güç haline geldiğini anlatan Rise of Empires: Ottoman 1 sezondur.

11) Norsemen (2016)

Norsemen

2016 yılında Netflix ekranlarında yayınlanmaya başlayan Norsemen dizisi tam bir parodi dizisi olarak karşımıza çıkmaktadır. 790’lı yılların Vikinglerini konu alan Norsemen, onların hayatlarını oldukça komik bir şekilde ele almaktadır. Kare Conradi, Jon Oigarden ve Nils Jorgen Kaalstad gibi oyuncuları bünyesinde barındıran Norsemen dizisi yönetmen koltuğunu ise Jon Iver Helgaker ve Jonas Torgersen ikilisine emanet etmiştir.

Vikinglere dair birçok şeyi parodi ile alaya alan dizi, oldukça komik bir dizidir. Tarihi konuların bu şekilde komedi yoluyla ele alınması bu diziyi alışıldığın dışına çıkartan en önemli etkenlerden bir tanesidir. Ortalama olarak bölümleri 30 dakika olan bu harika Netflix yapımının toplamda 3 sezonu ve 18 bölümü bulunmaktadır.

Listemize 11. Sıradan giriş yapan Norsemen aldığı 7,9’luk IMDb puanıyla dikkat çekmektedir. 2020 yılında yayın hayatına son veren dizi oldukça eğlenceli bir dizi olarak karşımıza çıkmaktadır.

12) Barbarians (2020)

Barbarians

2020 yılında yayınlanmaya başlayan Barbarians dizisi, Roma döneminde yaşayan ve kendi ırkı ile yetiştiği Roma İmparatorluğu arasında kalmış olan bir Roma Subayının yaşadığı çelişki harika bir şekilde anlatmaktadır. Aldığı IMDb puanıyla dikkat çeken yapımlardan bir tanesi olan Barbarians, 3 farklı hayatın birleşmesini anlatan mükemmel bir yapıttır.

Battle of the Teutoburg yani Varus Savaşı’nın etrafında anlatılan bu dizi Büyük Roma İmparatorluğu’nun ilerleyişinin durduğu ve devam etmediği savaş olarak karşımıza çıkmaktadır.

Başrollerinde Laurence Rupp, Jeanne Goursaud ve David Schütter gibi isimleri bulunduran Barbarians dizisi Jan Martin Scharf, Arne Nolting ve Andreas Heckmann gibi yönetmenleri de bünyesinde bulundurmaktadır. 2. Sezonu yakın zamanda gelecek olan dizinin şu an 1 sezonu ve 6 bölümden oluşan ve ortalama olarak 45 dakika süren bölümleri bulunmaktadır.

13) Roman Empire (2016)

Roman Empire

Tarihin belki de en büyük imparatorluğu olan Roma İmparatorluğu’nu Netflix mükemmel bir anlatım ve belgesel tipinde destekler ile harika bir görsel şölene dönüştürüyor. Yayınlandığı her sezon farklı bir Roma liderinin hayatını konu alan Roman Empire şu ana kadar Commodus, Julius Ceasar ve Caligula gibi liderleri ele almıştır.

Bu kişileri nasıl tahta çıktıklarını ve ülkeyi nasıl yönettiklerini anlatan Roman Empire belgesel tipinde olmasının yanında belli bir oyuncu kadrosuna sahip olan ana bir hikâye barındırmaktadır. Hikâye anlatımını yapan kişi ise Game of Thrones dizisinde Ned Stark rolüyle gönüllerde taht kurmuş olan Sean Bean olarak karşımıza çıkmaktadır.

Her sezon farklı bir oyuncu grubuyla çalışan dizinin bölümleri ise 50 dakikalık bir ortalamaya sahiptir. Birinci sezonu 6, ikinci sezonu 5 ve 3. Sezonu da 4 bölümden bu oluşan bu belgesel tipindeki tarihi dizi toplamda 15 bölümden oluşmaktadır.

14) Saints & Strangers (2015)

Saints & Strangers

Saints & Strangers, temelinde Amerika’nın keşfini konu alan bir Netflix yapımı dizidir. The Mayflower isimli bir İngiliz gemisi yeni topraklar bulmak adına Amerika’ya doğru yola çıkar. Dizi ise tam olarak bu noktada başlar.

Hem kıtaya varış sürecini hem de kıtada hayatlarını nasıl kurmaya çalıştıklarını, orada bulunan yerliler ile nasıl ilişkilere girdiklerini veya anlaşmazlıklar yaşadıklarını konu alan Saints & Strangers oldukça ilgi çekici bir dizi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yalnızca 1 sezonluk 2 bölümden oluşan bu dizinin bölüm uzunlukları ise 96 dakikadır. Hem duygusal hem de bir tarih dizisi olarak geçen Saints & Strangers, Netflix platformunun ilgi çeken yapımları arasında yerini almıştır.

15) Knightfall (2017)

Knightfall

Knightfall, oldukça derin konulara değinen ve tarihsel süreç içerisinde çok önemli bir yere sahip oldukları düşünülen Tapınak Şövalyelerini konu almaktadır. Bu kişilerin sadakat, kardeşlik ve inanç gibi kavramları nasıl ele aldıklarını ve onların gerçek hikâyelerinin ne olduğuna değinen Knightfall, Netflix platformunda yer alan en güzel ve anlamlı dizilerden bir tanesidir.

14. Yüzyılda geçen bu dizimizde 13. Cumanın neden uğursuzluk getirdiğini ve Haçlı Seferlerinde, Tapınak Şövalyelerinin nasıl etkileri olduğunu oldukça net bir şekilde gözler önüne sermektedir. 2 sezon ve 18 bölümden oluşan Knightfall dizisinin bölüm uzunlukları ortalama olarak 45 dakikadır.

Oyuncu kadrosunda Tom Cullen, Jim Carter ve Padraic Delaney gibi isimleri barındıran dizinin 3. Sezonunun gelip gelmeyeceği henüz açıklanmamıştır.

Ve Tarihi diziler yazımın sonuna geldik. Dönem dizileri severler için bir çok tarihi konu alan eski zamandaki savaşları ve bir çok konuyu beyazperdeye alan diziler oldukça sürükleyici ve bilgilendirici niteliğinde. Biz sizlere en iyi olarak gördüğümüz Netflix Tarihi dizileri sunduk.

Ayrıca Netflix https://www.netflix.com/browse/genre/12123 sayfası üzerinden dizi seçip izleme imkanı bulabilirsiniz. Siz hangi Netflix Tarih dizisini izlediniz yorumlarınızla bize belirtirseniz çok seviniriz. Ayrıca sizlere youtube de tanıtımı yapılan sesli bir video bırakıyorum.

Yorum yapın

Bedava Bonus Casino siteleri - casino siteleri deneme bonusu veren siteler 1xbet footballofficialscamp.com - Deneme Bonusu Veren Siteler